Ansøgningsfristen er udløbet
Det er ikke længere muligt at søge kompensation for perioden fra den 1. september 2020 til den 28. februar 2021.
Det er ikke længere muligt at søge kompensation for perioden fra den 1. september 2020 til den 28. februar 2021.
Her kan du finde hjælp til at udfylde din ansøgning, hvis din virksomhed har været berørt af en eller flere restriktioner som følge af coronavirus/covid-19 mellem den 1. september 2020 og den 28. februar 2021.
I ansøgningen vil du blive bedt om at dokumentere din virksomheds omsætning. Du kan dokumentere din omsætning med følgende:
Årsomsætning:
Udtræk fra regnskab
Momsafregning
Virksomhedens årsopgørelse
Omsætning i referenceperioden:
Udtræk fra regnskab
Momsafregning
Fakturaer.
Du skal altid vedhæfte dokumentation i pdf-format. Da du kun har mulighed for at vedhæfte én pdf-fil, skal du sammenflette alle de filer, du ønsker at vedhæfte. Vær opmærksom på, at du skal angive og vedhæfte dokumentation for din virksomheds omsætning eksklusiv moms.
Når du søger kompensation, afhænger kompensationsperioden af hvilke(n) restriktion(er), din virksomhed har været berørt af. Du kan søge kompensation fra den dato, at en eller flere restriktioner tilsammen udgør et omsætningstab på mindst 30 %. Har din virksomhed haft et omsætningstab som følge af en eller flere restriktioner, skal du dokumentere hvilke(n) restriktion(er), der er årsag til virksomhedens omsætningstab. Du kan herunder læse mere om, i hvilken periode hver restriktion gælder samt hvordan du kan dokumentere, at du har været berørt af restriktionen.
Forbud mod at holde åbent
Forsamlingsforbud
Rejsende til og fra Danmark
For at kunne beregne den forventede kompensation, skal du indtaste og vedhæfte dokumentation for din virksomheds omsætning i en periode, der viser den normale omsætning. Denne periode kaldes referenceperioden.
Har du stiftet din virksomhed efter den 1. september 2019, kan du her finde den referenceperiode, du skal vedhæfte dokumentation for virksomhedens omsætning for.
Du kan søge om kompensation for op til 90 % af din virksomheds omsætningstab. Hvis din virksomhed har forbud mod at holde åbent og samtidig ikke har omsætning i kompensationsperioden, kan du søge om kompensation for op til 100 % af din virksomheds omsætningstab i den periode, din virksomhed har haft forbud mod at holde åbent.
Dog kan du maksimalt få udbetalt 23.000 kr. pr. måned for hver ejer med en ejerandel på mindst 25 %.
Forhøjet kompensationsbeløb Opnår du den maksimale kompensation på 23.000 kr. pr. måned for hver virksomhedsejer, og søger du om kompensation i en periode efter den 9. december 2020, kan du vælge at forhøje kompensationsbeløbet.
Du kan herunder læse mere om hvilke krav og betingelser, du skal være opmærksom på, når du søger den forhøjede kompensation.
Hvis du eller din virksomhed har modtaget kompensation, skal du indberette en række oplysninger og dokumentation om de faktiske forhold i kompensationsperioden, så Erhvervsstyrelsen kan gennemføre en slutafregning.
Erhvervsstyrelsen sender information til din digitale postkasse om, hvornår det bliver muligt at indberette, hvilke oplysninger og dokumentation du skal indberette, og hvilken frist der gælder for dig.
Når Erhvervsstyrelsen har gennemgået din dokumentation, vil du modtage en slutafregning.
Der åbnes for indberetning til slutafregning i slutningen af maj 2022, og fristen for at indberette er den 30. september 2022.
Gør kontakten lettere
For hurtigere svar og sagsbehandling, når du skriver med Erhvervsstyrelsen, bedes du angive din virksomheds CVR-nummer i emnefeltet.
Det hjælper også, hvis du har dette klar, når du ringer.