Hvis din virksomhed havde underskud før Covid-19 – og du ikke har søgt og fået godkendt særlige omstændigheder for underskuddet – er din kompensation blevet reduceret på udbetalingstidspunktet. Her skal du i forbindelse med slutafregningen indberette din virksomheds resultat for kompensationsperioden, dvs. enten fra den 9. marts til den 8. juni 2020 eller fra den 9. marts til den 8. juli 2020. Det bruger vi ifm. slutafregningen til at beregne den maksimale kompensation, vi kan give inden for statsstøttereglerne:
Hvis din virksomheds underskud i kompensationsperioden er uændret eller reduceret ift. før Covid-19, vil det i sig selv ikke betyde en ændring i den endelige kompensation, der beregnes ifm. slutafregningen.
Hvis din virksomheds underskud er steget som følge af Covid-19, kan det betyde, at du kan modtage en højere kompensation ifm. slutafregningen. Det afhænger dog af, hvor meget dit underskud er steget.
Særligt for virksomheder, der har begrænset reduktionen i kompensation til 50 pct.
Hvis du på udbetalingstidspunktet har fået begrænset din reduktion i kompensationen til 50 pct., har du i forbindelse med ansøgningen oplyst et forventet underskud for kompensationsperioden. Hvis dit faktiske underskud viser sig at være mindre, end du havde forventet, kan det medføre en reduktion i din kompensation ifm. slutafregningen.
Hvis du allerede har indsendt oplysninger til slutafregningen, skal du ikke gøre yderligere.