Man skal ansøge om tilladelse, hvis man vil afholde almennyttigt lotteri (5-05).
Dette skal du bruge:
CVR-nummer
Foreninger, der ansøger om tilladelse i kategori 2 og 3, og som ønsker at udlodde overskuddet til sig selv, skal vedlægge deres vedtægter
Cvr-nummer
Ansøger skal have sit cvr-nummer klar. Der er regler for, hvem der kan søge hvilke tilladelseskategorier. Når cvr-nummeret indtastes i starten af ansøgningen, henter virk.dk oplysninger om ansøger. Disse oplysninger afgør, hvilke tilladelseskategorier ansøger kan søge.
Vedtægter
Foreningens vedtægter skal vedhæftes, hvis ansøger er en almennyttig forening, som ønsker at udlodde overskuddet til sig selv. Dette er et krav, hvis der ansøges om tilladelse i kategori 2 eller 3.
Partsrepræsentation
Det er ikke muligt at benytte den digitale blanket, hvis ansøger ønsker en partsrepræsentant. I det tilfælde skal PDF-blanketten benyttes, som findes på lotteriregler.dk.
En kontaktperson og/eller den, der søger på vegne af foreningen, er ikke at betragte som en partsrepræsentant. En partsrepræsentant er fx en advokat.
Almennyttigt lotteri må kun afholdes til fordel for almennyttige formål.
Politiske partier, der er opstillingsberettigede til Folketinget eller et nationalt parlament i et andet EU/EØS-land, må dog afholde lotteri til fordel for sig selv.
For almennyttigt lotteri eller lotteri afholdt af politiske partier til fordel for sig selv gælder det, at:
hele overskuddet fra det enkelte lotteri skal udloddes til det eller de formål, der er givet tilladelse til,
det enkelte lotteri udelukkende må bero på tilfældighed og skal afvikles betryggende, og
det enkelte lotteri skal afholdes landbaseret.
Der er tre tilladelseskategorier:
Kategori 1: En samlet årlig salgssum fra 15.000 kr. til og med 200.000 kr.
Kategori 2: En samlet årlig salgssum fra 15.000 kr. til og med 5 mio. kr.
Kategori 3: En samlet årlig salgssum over 5 mio. kr. til og med 100 mio. kr.
Alle tre tilladelseskategorier ansøges via denne blanket (5-05). På lotteriregler.dk finder ansøger også en pdf-blanket, hvis ansøger ikke kan anvende den digitale blanket.
Det kræver tilladelse fra Spillemyndigheden at afholde lotteri, hvis den samlede årlige salgssum er 15.000 kr. eller højere.
Offentligt støttede enheder, foreninger, fonde, selvejende institutioner, virksomheder (med undtagelse af enkeltmandsvirksomheder og PMV) og politiske partier kan ansøge om tilladelse.
Spillemyndigheden kan træffe automatiske afgørelser i forbindelse med udstedelse af tilladelse til almennyttigt lotteri til juridiske personer, herunder foreninger, offentligt støttede enheder og politiske partier.
Automatiske afgørelser vil alene blive anvendt i tilladelseskategori 1. Der kan dog være særlige tilfælde, hvor en ansøgning vil blive udtaget til manuel behandling.
Når du bruger selvbetjeningen, registrerer og behandler vi personoplysninger. Du kan få oplysninger om bl.a. retsgrundlag og dine rettigheder i denne forbindelse.